Czym jest szkółka drzew?

Czym jest szkółka drzew?

Artykuł miesiąca

 

Czym jest szkółka drzew?

Szkółki drzew odgrywają kluczową rolę w ochronie przyrody, zrównoważonym rozwoju oraz tworzeniu przyszłości ekosystemów opartych na zrównoważonym wykorzystaniu zasobów leśnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się czym dokładnie jest szkółka drzew, jakie są jej główne cele, jak działają szkółki drzew w Polsce oraz jakie są korzyści płynące z rozwijania takich projektów.

Definicja szkółki drzew

Szkółka drzew to miejsce, w którym hodowane są młode drzewa oraz krzewy przeważnie w celu późniejszego wsadzenia ich w terenie. W szkółkach przygotowuje się rośliny do przeszczepienia, prowadzi selekcjonowanie odmian oraz dba się o odpowiedni rozwój sadzonek zgodnie z ich wymaganiami wzrostowymi. Szkółki drzew mogą być zarówno komercyjne, jak i prowadzone przez organizacje pozarządowe lub prywatne osoby.

Cele działalności szkółek drzew

Głównym celem działalności szkółek drzew jest dostarczanie zdrowych i silnych sadzonek przyszłym lasom, parkom miejskim czy ogrodów przydomowych. Poprzez hodowlę różnorodnych gatunków drzew i krzewów, szkółki przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności, wspierają naturalne procesy oraz umożliwiają odtwarzanie zniszczonych ekosystemów. Działają także jako naukowe i edukacyjne centra, w których prowadzone są badania naukowe oraz organizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Działanie szkółek drzew w Polsce

W Polsce obecnie znajduje się wiele szkółek drzew zarówno państwowych, jak i prywatnych. Przykładem takich szkółek jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Szkółek Drzew Liściastych (OSTSDL), które zrzesza producentów sadzonek drzew i krzewów liściastych, dba o ich jakość oraz wspiera rozwój polskiego sektora szkółkarstwa. W ramach działalności Stowarzyszenia prowadzone są również akcje edukacyjne, mające na celu szerzenie wiedzy na temat znaczenia drzew dla środowiska naturalnego. Jednym z miejsc, które prowadzi szkółkę drzew, jest centrum ogrodnicze MarkFlor.

Korzyści płynące z rozwijania szkółek drzew

Szkółki drzew przyczyniają się do zwiększenia powierzchni leśnej i zalesiania terenów degradowanych przez człowieka. Pomagają to odbudowywać populacje zagrożonych gatunków oraz wspierają lokalne ekosystemy. Szkółki drzew mają także znaczenie dla gospodarki, gdyż dostarczają surowca do przemysłu drzewnego i meblarskiego oraz tworzą miejsca pracy w sektorze szkółkarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *