5 sposobów na ograniczenie ilości odpadów

5 sposobów na ograniczenie ilości odpadów

Warto przeczytać

Patrząc na to jak szybko zapełniają się kubły na śmieci w twoim domu, odczuwasz przerażenie z powodu ilości śmieci, które produkujecie? Zastanawiasz się jak można je ograniczyć? Z drugiej strony świetnie zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystkie te opakowania, które lądują w śmieciach, wpływają na cenę produktu, którą musisz zapłacić z ciężko zarobionych przez siebie pieniędzy. Na szczęście mamy kilka pomysłów na to, jak możesz ograniczyć ilość produkowanych śmieci w swoim domu.

Wybieraj opakowania zwrotne

Wiele produktów sprzedawanych jest w opakowaniach zwrotnych. Tak na przykład jest z piwem. Możesz go kupić w puszkach aluminiowych, butelkach plastikowych lub szklanych, które przy kolejnych zakupach oddajesz na wymianę. Podobnie to działa przy zakupie wybranych wód mineralnych oraz innych napojów.

Kupuj w opakowaniach papierowych zamiast plastiku

Wygodnie jest kupować wędliny i ser żółty w markecie, zapakowane w szczelne plastikowe blistery. Kiedy jednak spojrzysz na cenę takiego produktu i porównasz go z ceną takiego samego, ale sprzedawanego na wagę, przekonasz się że przepłacasz średnio o 20 do 30 procent. Lepiej i taniej kupować rzeczy na wagę, pakowane do papieru, który znacznie szybciej się rozkłada na bio masę.

Ogranicz zakupy

Ta metoda jest tak prosta i oczywista, że sama w sobie jest genialna. Kupując mniej rzeczy, szczególnie tych, które nie są ci niezbędne do życia, w naturalny sposób poprawiasz stan środowiska naturalnego, ograniczając ilość produkowanych przez siebie śmieci. Zasada kupowania mniejszych ilości produktów dotyczy niemal wszystkich rzeczy, które lądują w twoim wózku zakupowym.

Wybierz wielorazową torbę na zakupy

Przywykłaś do tego, aby przy każdych zakupach kupować foliowe torby sprzedawane przez sklep po kilkanaście lub kilkadziesiąt groszy? Sami przyznajemy że zdarza nam się tak postępować, ale staramy się to ograniczać do minimum. Jednym ze sposobów jest korzystanie z własnych toreb na zakupy. Wystarczy mieć je w samochodzie i wychodząc do sklepu po zakupy, zabierać je ze sobą. Skorzysta na tym nasz portfel i środowisko naturalne.

Uprawiaj własne warzywa i owoce

Uprawiając w swoim ogródku własne owoce i warzywa, można zaoszczędzić naprawdę wiele. Przy okazji ograniczasz produkcję opakowań zbiorczych, w których plony pokonują drogę od rolnika do sklepu. Nie masz miejsca, ani pieniędzy, by taki ogródek sobie założyć? Pożyczka bez BIK tylko czeka na to, byś ją wzięła, dokupiła skrawek ziemi i cieszyła się własnymi plonami rolnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *